Dla turystów i do życia
Przyjezdnym kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, piękną starówką wpisaną na światową listę UNESCO, wyścigami na żużlu i festiwalem Camerimage. Niemniej – poza tymi ikonami – Toruń to po prostu dobre miejsce do życia, które pozwala na atrakcyjne spędzanie czasu przez cały rok.
2,5 miliona – tylu gości odwiedza co roku Toruń. Ta liczba musi robić wrażenie, zważywszy, że miasto ma niespełna 200 tysięcy mieszkańców. Tym samym turystyka to jedna z głównych gałęzi gospodarki Torunia. Szacuje się, że w sektorze turystycznym pracuje ok. 3 tys. osób. Niemniej na obsługę ruchu turystycznego składają się także inne branże.
Na gości czeka bogata infrastruktura. Według szacunków liczy 100 obiektów gastronomicznych, 7240 miejsc noclegowych, w tym 6 hoteli czterogwiazdkowych, hostele, kemping i apartamenty. W 2020 r. ruch z powodu z pandemii, a w efekcie zamrożenia kultury i sportu, był znacznie mniejszy, co nie zmienia faktu, że Toruń mimo to cieszył się wielką popularnością.
Gotycka starówka
i spacer nad Wisłą
Najważniejszą ikoną miasta jest niewątpliwie starówka, wpisana na światową listę UNESCO. Toruń to jedno z najstarszych polskich miast, w XIII wieku należał do Hanzy, związku bogatych miast handlowych północnej Europy, a jednocześnie stanowił ważny ośrodek Państwa Krzyżackiego. Stąd wyjątkowa architektura i sztuka gotycka z tamtych czasów. W Toruniu są monumentalne gotyckie kościoły, najstarsze na polskich ziemiach mury obronne, barbakany, baszty, bramy.
Wśród zabytków wyróżnia się Ratusz Staromiejski, symbol toruńskiej republiki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta