Inwestorzy zagraniczni nie tylko transferują zyski z Polski
Wbrew sugestiom sceptycznych wobec Unii polityków, kapitał zagraniczny nie drenuje polskiego rynku. Firmy tego typu tworzą w Polsce ponad 2 mln miejsc pracy i dokładają dużo do PKB.
Solidarna Polska znowu chce przekonać opinię publiczną, że członkostwo w UE nam się nie bardzo opłaca. Z grafik przedstawionych na poniedziałkowej konferencji prasowej wynikać ma, że „bilans finansowy Polski w UE" jest niekorzystny, a „całkowite straty dla Polski w okresie 2004–2020 wynoszą ok. 532 mld zł".
Nieprzychylne recenzje
Raport, przygotowany m.in. przez prof. Zbigniewa Krysiaka z SGH, prezesa Instytutu Myśli Schumana, uwzględnia z jednej strony napływ środków z budżetu UE do Polski (które są na plus), z drugiej zaś – transfery zysków firm zagranicznych do krajów UE (pomniejszone o transfery zysków polskich firm do Polski, a które są na minus) oraz saldo eksportu i importu z UE (które tylko w ostatnich latach było na plus).
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta