Wstępne zamknięcie roku
Zbliżający się koniec roku to okres wzmożonej pracy w finansach i księgowości związanej z przygotowaniem raportowania i kalkulacją wyników. Znaczną część zadań można jednak rozłożyć w czasie w celu uniknięcia kumulacji prac w krótkim okresie wprowadzając tzw. hard-close.
Sprawozdanie finansowe sporządza się zgodnie z art. 45 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który zwykle przypada na 31 grudnia. Także na ten dzień przypada przygotowanie wielu innych raportów i sprawozdań, w tym sprawozdania z działalności, kalkulacji podatku dochodowego, sprawozdań statystycznych i innych. Wiąże się to z kumulacją prac po końcu roku finansowego. Dodatkowe prace wykonywane na dzień zamknięcia roku to m.in. aktualizacja wszystkich szacunków ujmowanych w sprawozdaniu finansowym, przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji, wycena pozycji bilansowych oraz kalkulacja podatków. Ponadto, zwykle z końcem roku rozliczana jest większość projektów inwestycyjnych, przeliczane są umowy leasingu finansowego, aktualizowane są plany finansowe, a także odświeża się wygląd samego dokumentu sprawozdania finansowego. Z większością procesów zamknięcia roku nie trzeba jednak czekać aż do 31 grudnia, a można je z sukcesem wykonać już przed końcem roku. Firmy, które mają wdrożoną procedurę hard-close, czyli wstępnego zamknięcia roku na wcześniejszy dzień niż koniec roku finansowego, działają nie tylko sprawniej, ale także z dużo większą dozą pewności. Dodatkowo, ustrukturyzowanie zadań w takiej formie przynosi inne wymierne korzyści.
Czym jest hard-close
Wstępne zamknięcie roku (ang. hard-close) to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta