Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granica realności doświadczenia wykonawcy

22 września 2021 | Administracja – Orzecznictwo | Aneta Ziemak-Majchrowska

Wykonawca nabywa umiejętności i kompetencje, gdy brał faktyczny i realny udział w realizacji zamówienia. Niewystarczające byłoby powoływanie się na doświadczenie całego konsorcjum bez wskazania, jaki zakres zamówienia realizował wykonawca, uprzednio występujący w konsorcjum.

Warunek doświadczenia wykonawcy, dla ukształtowania którego podstawę stanowi art. 112 ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 116 ust. 1 Prawa zamówień publicznych, ma jeden podstawowy cel. Jest nim umożliwienie zamawiającemu ustalenia, czy podmiot ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego legitymuje się praktyczną wiedzą potrzebną do realizacji usługi, dostawy lub roboty budowlanej zbieżnej z przedmiotem zamówienia, dla którego postępowanie się toczy. Weryfikacja tej okoliczności ma oczywiście zwiększyć prawdopodobieństwo należytej realizacji zamówienia.

Pomimo powszechności tego kryterium wielu wykonawców i zamawiających napotyka problemy w jego praktycznym stosowaniu. Jednym z najczęściej pojawiających się zagadnień jest realność doświadczenia wykazywanego przez wykonawcę w postępowaniu.

Udział konsorcjum

Na przestrzeni lat zarówno w praktyce, jak i w orzecznictwie KIO panował pogląd, zgodnie z którym doświadczenie wykonawców, realizujących zamówienie wspólnie w ramach konsorcjum, utożsamiane było z formalnym udziałem w konsorcjum, co w głównej mierze podyktowane było solidarną odpowiedzialnością konsorcjantów za wykonanie zamówienia. Zwalniał on de facto zamawiającego z badania zakresu czy nawet faktycznego zaangażowania danego wykonawcy w realizację zamówienia. Rodziło to całkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12072

Wydanie: 12072

Spis treści
Zamów abonament