Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termometr z nadajnikiem

22 września 2021 | Sport | Kamil Kołsut
Prace na skoczniach w Zhangjiakou. Zimowe igrzyska w Pekinie rozpoczną się 4 lutego przyszłego roku
autor zdjęcia: Noel Celis
źródło: AFP
Prace na skoczniach w Zhangjiakou. Zimowe igrzyska w Pekinie rozpoczną się 4 lutego przyszłego roku

Obostrzenia w Tokio były łagodne w porównaniu z tym, co czeka olimpijczyków w Pekinie. Organizatorzy zimowych igrzysk 2022 w kwestiach koronawirusowego bezpieczeństwa nie zamierzają iść na kompromisy.

Japończycy zamknęli olimpijczyków w bańce, która była dziurawa. Wielu uczestników igrzysk spacerowało po Tokio, aplikacje nie zawsze działały, a organizatorzy bez skutku wszczynali alarm w sprawie osób z olimpijskimi akredytacjami, które przyłapano na piciu alkoholu w parku wieczorową porą. Podobno za złamanie obostrzeń usunięto z igrzysk jedną osobę.

Sportowców oddzielono od działaczy i przedstawicieli mediów, a wejść na każdy obiekt pilnowali wolontariusze uzbrojeni w termometr. Zdarzało się, że przy zbyt wysokiej temperaturze poszkodowany stawał pod wentylatorem, aż kolejny pomiar mieścił się w skali.

Japończycy przygotowali tak wyśrubowane obostrzenia, że często sami nie byli w stanie ich egzekwować. Chińczycy są nie tylko bogatsi o doświadczenia poprzedników, ale dysponują też lepiej zorganizowanym aparatem kontroli. Improwizacji w Pekinie raczej nie będzie.

Tokio liże rany

„New York Times" kilka tygodni temu pisał o chińskich strażnikach w kombinezonach chroniących przed zagrożeniem biologicznym i niewielkich termometrach z nadajnikami dla każdego olimpijczyka (zostały już nawet przetestowane).

Pozytywny wynik testu na koronawirusa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12072

Wydanie: 12072

Spis treści
Zamów abonament