Powtórka z prawa pracy
25 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: radcowską i adwokacką.
Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru liczące po 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymają kandydaci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań. Jak co roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy w przygotowaniu do testu. Dziś powtórka z prawa pracy.
1. Cechy stosunku pracy
Która z wymienionych cech najwyraźniej odróżnia stosunek pracy od innych stosunków cywilnoprawnych polegających na świadczeniu usług?
- odpłatność świadczenia pracy,
- podporządkowanie poleceniom pracodawcy,
- osobiste świadczenie pracy.
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 KP).
Dla istnienia stosunku pracy nie ma decydującego znaczenia nazwa umowy (może ona być nazwana umową o dzieło, ale na skutek silnych elementów pracowniczych sąd może dojść do wniosku, że był to stosunek pracy). W stosunku pracy następuje włączenie pracownika do struktury i działalności pracodawcy i podporządkowanie go regulaminowi pracy oraz poleceniom pracodawcy co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy. Pracownik zobowiązuje się przy tym do stałego wypełniania określonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta