Ożywienie na rynku transakcji
Pandemia jeszcze nie odpuściła, ale nieruchomości nad Wisłą cieszą się rosnącym wzięciem.
W III kwartale br. firmy monitorujące transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości komercyjnych w Polsce odnotowały wzrost zarówno liczby, jak i wartości zawartych umów w porównaniu z poprzednimi kwartałami 2021 r.
Eksperci prognozują, że w całym roku inwestorzy ulokują nad Wisłą plus minus 5 mld euro (23 mld zł), czyli porównywalnie co w 2020 r.
Górą magazyny i biura
Firma Avison Young oszacowała, że w III kwartale br. inwestorzy zawarli w Polsce 41 transakcji o wartości 1,6 mld euro. W skali dziewięciu miesięcy wynik sięgnął 3,6 mld euro, co nie jest rekordem – najwyższa w historii była za to liczba transakcji – zawarto ich 103.
Najwięcej, bo 1,7 mld euro, przypadło na nieruchomości magazynowo-przemysłowe, które w czasie pandemii przeżywają prawdziwy boom. Na celowniku były przede wszystkim huby magazynowe, obiekty BTS (budowane na zamówienie konkretnego najemcy) oraz logistyka miejska związana z rozkwitem handlu przez internet.
W biura ulokowano 1,2 mld euro. W tych wciąż niepewnych czasach, jeśli chodzi o docelowy model świadczenia pracy, inwestorzy stawiali na przede wszystkim stołeczne biurowce z segmentu „core" (najlepsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta