Wydawanie i obrót niezamienialnymi tokenami (NFT) – jakie ryzyka?
Emisja niezamienialnych tokenów, poza wyzwaniami związanymi ze stosowaniem przepisów prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej, prowokuje do pytań o jej zgodność z regulacjami rynku finansowego oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
NFT – niezamienialne tokeny (z ang. non-fungible token)1 są – wartościami cyfrowymi, zapisywanymi za pomocą technologii rozproszonego rejestru (np. w sieci Ethereum), połączonymi z określonymi dobrami (np. działami sztuki) i niewymienialnymi (co odróżnia je od kryptowalut). Podmioty wydające NFT coraz częściej zastanawiają się, czy działalność polegająca na wydawaniu i obrocie NFT może generować ryzyka regulacyjne, przede wszystkim wynikające z przepisów z zakresu świadczenia usług płatniczych, wydawania i obrotu instrumentami finansowymi oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Taki rodzaj działalności jest w kręgu zainteresowania organów nadzorczych: Komisji Nadzoru Finansowego („KNF") czy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej („GIIF"). Odpowiedź na pytanie: czy wydawanie NFT także będzie zaliczane do tej kategorii, jest kluczowe dla oszacowania ryzyk związanych z emisją i obrotem NFT.
Niejasny reżim regulacyjny
Tak jak w przypadku wielu nowych zjawisk w obrocie gospodarczym (sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa), także w przypadku NFT prawo jest kilka kroków za innowacyjnymi rozwiązaniami. Ewentualne regulacje prawne dotyczące tego zjawiska, z uwagi na jego dość niedawny rozwój, będą się dopiero pojawiać. Obecnie nie ma więc jednej, kompleksowej ustawy, która całościowo odnosiłaby się do wyzwań regulacyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta