Mała moc samodzielnych polskich obostrzeń wobec Białorusi
Mamy ograniczone możliwości wywierania nacisku na kłopotliwego sąsiada. Nasza siła gospodarcza i polityczna może być zwielokrotniona jedynie dzięki dobrej pozycji w Unii Europejskiej – mówią ekonomiści.
Z danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że początek tego roku przyniósł wyraźne ożywienie wymiany handlowej miedzy Polską i Białorusią. Nasz eksport na Białoruś w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku był o 8,4 proc. wyższy niż w podobnym czasie roku 2020. Import urósł aż o 38,8 proc., a obroty o 20,3 proc. Mimo to Białoruś nie należy do grona naszych najważniejszych partnerów handlowych. W 2020 r. zajmowała 25. miejsce, jeśli chodzi o polski eksport (0,7 proc.), oraz 36. miejsce, jeśli chodzi o import (0,5 proc.).
Z kolei według Białoruskiego Komitetu Statystycznego (Belstat) w 2020 r. Polska była jednym z najważniejszych partnerów handlowych Białorusi. Byliśmy największym importerem białoruskich towarów oraz trzecim eksporterem. Wartość eksportu sięgnęła 1,23 mld dol., przed nami były tylko Chiny – 3,75 mld dol. i Niemcy – 1,6 mld dol. Eksportujemy części taboru kolejowego i tramwajowego, owoce, papier i celulozę. Importujemy nawozy, paliwa i oleje napędowe, meble.
W 2020 r. polsko-białoruskie obroty handlowe spadły o 8,2 proc. do poziomu 2,98 mld dol. Ten spadek to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta