Czy można wycofać się z inwestycji joint venture?
Ograniczenia wyjścia z inwestycji mogą co do zasady przyjąć dowolną formę, przy założeniu że nie będą one nadmiernie i irracjonalnie restrykcyjne dla inwestorów i nie będą całkowicie uniemożliwiały im wyjścia ze spółki joint venture. Inwestorzy powinni ocenić czy takie ograniczenia powinny zostać wprowadzone w umowie/statucie spółki czy w osobnym kontrakcie między stronami.
Istnieją różne powody dla których podmioty gospodarcze angażują się w inwestycję joint venture. Mogą być one proste i prozaiczne, jak niedysponowanie przez zainteresowane podmioty samodzielnie odpowiednimi środkami. W takiej sytuacji czasem wybór może być prosty: współpraca z innymi inwestorami lub rezygnacja z inwestycji. Z drugiej strony współpraca wynikać może z indywidualnych cech, umiejętności czy know-how posiadanego przez inwestorów. Wspólna inwestycja pozwala w pełni wykorzystać różnorodne doświadczenie i wkład poszczególnych podmiotów.
W formie spółki kapitałowej
Klasycznym modelem inwestycji joint venture, obok współpracy kontraktowej lub wspólnej inwestycji w określone aktywo (lub aktywa), jest zaangażowanie kapitałowe kilku podmiotów w spółkę handlową, która realizuje założone plany inwestycyjne i umożliwia podział wypracowanych zysków. Jednocześnie, charakterystyka inwestycji joint venture często wymaga, aby zaangażowanie w nią poszczególnych partnerów było stałe, a możliwość wycofania się przed upływem określonego terminu ograniczona.
Potrzeba taka może wynikać z natury inwestycji, która dla odniesienia sukcesu wymaga współpracy kilku inwestorów, z których każdy wnosi do niej szczególne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta