Zamiana wierzytelności na udziały (akcje) wbrew woli wierzycieli
Brak zgody mniejszości wierzycieli objętych układem na przeprowadzenie konwersji wierzytelności nie wstrzyma zawarcia układu - decydująca jest wola większości.
Celem każdego postępowania restrukturyzacyjnego (>patrz ramka) jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.
W tym miejscu rodzi się pytanie – czym w istocie jest wspomniany wyżej układ? Koncepcji w tym zakresie powstało wiele, jednak nie wchodząc głębiej w te rozważania dogmatyczne, można stwierdzić w uproszczeniu, że układ jest swego rodzaju umową zawieraną pomiędzy dłużnikiem a większością jego wierzycieli. Umowa ta reguluje warunki spłaty zobowiązań objętych układem, a więc co do zasady1 wszystkich powstałych przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego lub dniem układowym2. Charakterystyczne jest to, że w razie przyjęcia układu, jego warunki są wiążące dla wszystkich wierzycieli objętych układem, w tym także tych niezgadzających się na zawarcie układu lub nieuczestniczących w głosowaniu.
WAŻNE!
Układ dla swojej ważności i pełnej skuteczności wymaga zatwierdzenia przez sąd restrukturyzacyjny, na którym ciąży obowiązek zbadania warunków przyjętego układu przez pryzmat jego zgodności z prawem, w tym z zasadami współżycia społecznego.
Kiedy dopuszczalna odmowa
W razie ustalenia, że układ jest niezgodny z prawem, sąd zobligowany jest do odmowy zatwierdzenia układu.
PRZYKŁAD
Dłużnik wyodrębnił grupę wierzycieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta