Czy informacja o urzędnikach chorych na Covid-19 jest publiczna
W czasie pandemii Covid-19 zainteresowanie obywateli budzą informacje dotyczące liczby urzędników chorujących na koronawirusa. Sądy administracyjne prezentują rozbieżne stanowisko w tej materii.
Od marca 2020 r. do wielu urzędów wpłynęły wnioski o udostępnienie informacji publicznej w zakresie danych dotyczących urzędników chorych na Covid-19 lub poddanych kwarantannie.
Sporo ostrożności
Praktyka pokazuje, że osoby zobowiązane do rozpatrywania takich wniosków podchodzą do nich z dużą ostrożnością.
W takich przypadkach wnioskodawcy są zazwyczaj informowani, że żądane dane nie są informacją publiczną i nie podlegają udostępnieniu w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2176 z późn. zm.; dalej: u.d.i.p.).
Zdarza się, że wydawane są decyzje, w których wnioskodawcy odmawia się udostępnienia informacji publicznej z uwagi na konieczność ochrony prywatności osób fizycznych. Oczywiście niektóre podmioty publiczne udostępniają takie informacje wnioskodawcom.
Praktyka w tym względzie jest bardzo różna. Wiele zależy od sposobu sformułowania wniosku oraz indywidualnych sympatii urzędnika rozpatrującego takie pismo.
Trudne zadanie
Obawy te są często skutkiem istniejącego w sektorze publicznym strachu przed naruszeniem przepisów o ochronie danych osobowych. Stosowanie przepisów RODO, mimo że te obowiązują od kilku dobrych lat, jest wciąż trudnym zadaniem . Urzędnicy wolą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta