Opinia w sprawie terminu wykupu obligacji
W 2020 r. gmina wyemitowała obligacje komunalne na cel związany z pokryciem planowanego deficytu budżetu. Obligacje według warunków umowy miały być wykupione przez gminę do 2025 roku. Jednak z prognoz wynika, że będzie trzeba wydłużyć terminy wykupu o dwa-trzy lata. Czy w takiej sytuacji gmina przed zawarciem aneksu z bankiem powinna ponownie wystąpić do RIO o opinię w sprawie wykupu obligacji – pyta wójt.
Z podanego stanu faktycznego należy wnioskować, że gmina w 2020 r. zaciągnęła zobowiązanie związane z emisją obligacji komunalnych. Przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.) umożliwiają jednostkom samorządu terytorialnego zaciąganie różnych zobowiązań, o czym świadczy treść art. 89. Tamże postanowiono, że – jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:
1) pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
2) finansowanie planowanego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
3) spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów;
4) wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Gmina w podanym stanie faktycznym w 2020 r. dokonała emisji obligacji na cel związany z finansowaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta