Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwugłos rządu w sprawie likwidacji szkół

11 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Ministerstwo Polityki Regionalnej uważa za barierę weto kuratora oświaty w sprawie zamykania placówek. A resort edukacji chce jeszcze zaostrzyć przepisy.

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa opinię kuratora oświaty o likwidacji szkół za barierę prawną. Znacząco usztywni budżety samorządowe. Tak wynika z projektu Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

Ministerstwo Polityki Regionalnej zaleca w nim przegląd barier prawnych, obciążających finanse samorządów. A jako przykład wskazuje konieczność finansowania szkół lub placówek publicznych prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, których istnienie jest ekonomicznie nieuzasadnione (np. ze względu na zbyt małą liczbę uczniów, wysokie koszty remontu budynku, itp.). Szkoły te nie mogą zostać zlikwidowane z uwagi na negatywną opinię kuratora oświaty mimo zapewnienia uczniom tej szkoły możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Tak zwane weto kuratora przy likwidacji szkół przywrócono w 2016 r.

Lex...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament