Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To już dawno przestał być Fundusz Sprawiedliwości

11 stycznia 2022 | Rzecz o prawie | Wojciech Tumidalski

Zakup Pegasusa z pieniędzy na pomoc ofiarom przestępstw wypaczył sens Funduszu – mówi adw. Magdalena Fertak.

Rz: Z ramienia adwokatury współtworzyła pani państwowy fundusz, który miał wspierać pokrzywdzonych przestępstwem. Dziś, połączony z osobnym funduszem dla wsparcia skazanych po odbyciu kary, nazywa się Fundusz Sprawiedliwości i – jak się okazuje – za jego pieniądze Polska kupiła Pegasusa dla CBA, a resort sprawiedliwości przekonuje, że wszystko jest legalne i w porządku. Co pani o tym myśli?

Raczej byłam obecna przy tworzeniu. Bo to była koncepcja i realizacja ministra Kwiatkowskiego. Przedtem nawiązki były zasądzane na rzecz organizacji społecznej, którą wybierał sąd w konkretnej sprawie. Brakowało jednak kontroli nad tymi organizacjami i sposobem wydawania przez nie środków. Fundusz miał stać się niejako pośrednikiem między sprawcą a organizacją pomocową, a wydatkowanie dotacji podlegało kontroli Funduszu na podstawie ustawy o finansach publicznych. A wracając do pytania: Słysząc te wypowiedzi wiceministra Michała Wosia, ciśnienie mi się podniosło. Myślę, że wypaczono ideę Funduszu i w ogóle wspierania pokrzywdzonych przestępstwem, zapobiegania wtórnej wiktymizacji i powrotowi do przestępstwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament