Wojny rabatowe
Ustawa o książce to dla poprawy czytelnictwa warunek konieczny, ale niewystarczający – pisze wydawca.
Rynek książki w Polsce w 2020 r. to mniej niż 2,5 mld zł i praktycznie nie wzrasta. Niemiecki rynek książki generuje ponad 9 mld euro, z kolei austriacki – 4 mld euro. Warto nadmienić, że w ostatnich latach liczebność księgarń w Polsce zmniejszyła się o ponad 1000.
Liczne badania łączą ze sobą dwie sprawy – czytelnictwo i innowacyjność, wskazując na silny związek tych dziedzin. Obecnie zajmujemy w czytelnictwie trzecie miejsce w Europie od końca i takie samo w innowacyjności. Potrzeba więc wielu działań, aby zbliżyć się do poziomu średniej europejskiej.
Rozmowę o czytelnictwie należy rozpocząć od inicjatywy wprowadzenia ustawy o książce. Aktualnie trwa bezsensowna wojna rabatowa, która wpływa na rynek w sposób destrukcyjny. Po pierwsze, prowadzi do znaczącego wzrostu cen detalicznych książek. Po drugie, przyczynia się do zmniejszenia liczby księgarń indywidualnych, szczególnie w małych miejscowościach. Redukcja sieci księgarni wpływa na spadek sprzedaży i zmniejszanie nakładów, co przyczynia się do wzrostu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta