Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojny rabatowe

11 stycznia 2022 | Opinie | Bogdan Szymanik

Ustawa o książce to dla poprawy czytelnictwa warunek konieczny, ale niewystarczający – pisze wydawca.

Rynek książki w Polsce w 2020 r. to mniej niż 2,5 mld zł i praktycznie nie wzrasta. Niemiecki rynek książki generuje ponad 9 mld euro, z kolei austriacki – 4 mld euro. Warto nadmienić, że w ostatnich latach liczebność księgarń w Polsce zmniejszyła się o ponad 1000.

Liczne badania łączą ze sobą dwie sprawy – czytelnictwo i innowacyjność, wskazując na silny związek tych dziedzin. Obecnie zajmujemy w czytelnictwie trzecie miejsce w Europie od końca i takie samo w innowacyjności. Potrzeba więc wielu działań, aby zbliżyć się do poziomu średniej europejskiej.

Rozmowę o czytelnictwie należy rozpocząć od inicjatywy wprowadzenia ustawy o książce. Aktualnie trwa bezsensowna wojna rabatowa, która wpływa na rynek w sposób destrukcyjny. Po pierwsze, prowadzi do znaczącego wzrostu cen detalicznych książek. Po drugie, przyczynia się do zmniejszenia liczby księgarń indywidualnych, szczególnie w małych miejscowościach. Redukcja sieci księgarni wpływa na spadek sprzedaży i zmniejszanie nakładów, co przyczynia się do wzrostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament