Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kolejce do prezesa

11 stycznia 2022 | Komentarze | Tomasz Krzyżak

Gołym okiem widać, że prezes PiS przestaje panować nad swoim środowiskiem. Pochlebcy otoczyli go ze wszech stron, a partyjne frakcje otwarcie walczą o wpływy.

Około roku 1592, a więc równo 430 lat temu, flamandzki malarz Pieter Bruegel (młodszy) – członek jednego z najsłynniejszych malarskich klanów – stworzył niewielki obraz zatytułowany „Pochlebcy". Przedstawia on kucającego mężczyznę, rozebranego od pasa w dół, który z sakiewki wyrzuca monety. Tłumek niewielkich postaci (z łatwością dostrzec można przedstawicieli różnych stanów) pełza po ziemi i znika w otworze – tam, gdzie kończą się plecy bogacza. Drugą wersję tego obrazu (znajduje się w zbiorach prywatnych) Bruegel opatrzył niderlandzkim przysłowiem: „Ponieważ dużo pieniędzy przechodzi przez mą sakiewkę, zawsze otaczają mnie pochlebcy".

W ciągu ponad 400 lat od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament