Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba zmieniać wiele, żeby było lepiej

11 stycznia 2022 | Rzecz o prawie | Karol Pachnik

Wierzymy, że sędziowie, pełnomocnicy i pracownicy sekretariatów mogą dokonać cudu, jeśli nie zamkną się w bańkach oskarżeń, kto jest winien przewlekłości.

W obawie, że pierwszym noworocznym postanowieniem sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości będzie kolejna nowelizacja procedury cywilnej, nieśmiało podpowiadamy, co dla dobra obywateli należy zmienić.

Sędziowie cywilni akcentują, że ich zdaniem przewlekłość wynika m.in. z konieczności poświęcenia nadmiaru czasu na przygotowanie się do rozprawy, pisanie uzasadnień oraz z braku wolnych sal sądowych. Wychodząc im naprzeciw, postulujemy:

Zakaz odraczania ogłoszenia wyroku

Ustanowienie zakazu odraczania ogłoszenia wyroku co do zasady, a w wyjątkowych okolicznościach możliwość odroczenia do trzech dni roboczych.

Wyjątek to dwie, trzy sprawy na sto, a dziś wyjątek według sędziów sądów cywilnych to kilkadziesiąt spraw na sto. Sędziowie nagminnie naruszają konstytucyjne prawo do sądu i świadomie doprowadzają do nieuzasadnionej zwłoki w wydaniu orzeczenia, łącznie z sędziami sądów odwoławczych.

Przy likwidacji dzisiejszej regulacji skracamy proces o trzydzieści dni, gdyż sądy notorycznie nie wydają orzeczeń po zamknięciu rozprawy, ale odraczają je właśnie na trzydzieści dni, korzystając ochoczo z regulacji napisanej na ich życzenie.

Obowiązek ustalenia spornych okoliczności sprawy

Ustanowienie obowiązku ustalenia spornych okoliczności sprawy na pierwszym terminie rozprawy i precyzyjne określenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12162

Wydanie: 12162

Spis treści
Zamów abonament