Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajowy Rejestr Sądowy online – problemy i sposoby ich rozwiązania

04 marca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk Ada Donner

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje pełna cyfryzacja postępowania rejestrowego. Wydawałoby się zatem, że Portal Rejestrów Sądowych zarówno dla sądów, podmiotów gospodarczych jak i reprezentujących ich profesjonalnych pełnomocników, nie powinien mieć już żadnych tajemnic. Pojawiają się jednak problemy – podpowiadamy jak je rozwiązać.

1. Automatyczny odbiór korespondencji sądowej po zalogowaniu do Portalu Rejestrów Sądowych

Największą obecnie bolączką związaną z funkcjonowaniem Portalu Rejestrów Sądowych – nie tylko dla profesjonalnych pełnomocników, ale również podmiotów niezastępowanych przez adwokatów czy radców prawnych – jest odbiór korespondencji przychodzącej z sądu rejestrowego. Doręczanie pism sądowych przez portal informacyjny nie stanowi szczególnego novum w praktyce pełnomocników, jednakże w przypadku Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych istnieje możliwość zalogowania się i korzystania z portalu bez jednoczesnego, automatycznego odbioru korespondencji sądowej. W związku z tym, pełnomocnik może zadecydować kiedy chce odebrać korespondencję i tym samym efektywnie zarządzać czasem przy przygotowaniu np. terminowego pisma.

Niestety, Portal Rejestrów Sądowych wciąż nie wprowadził takiej możliwości, co oznacza, że wnioskodawca, przez samo zalogowanie się do Portalu Rejestrów Sądowych, automatycznie odbiera całą korespondencję przychodzącą z sądu rejestrowego. Problem polega zatem na tym, że w przypadku konieczności skorzystania z portalu poprzez przykładowo złożenie kolejnego wniosku rejestrowego, czynność zalogowania się na portal stanowi samo przez się potwierdzenie odbioru całej korespondencji, nawet gdy wnioskodawca nie zamierzał jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12207

Wydanie: 12207

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament