Partnerstwo szansą dla ochrony zdrowia: prywatnej i publicznej
Włączenie biznesu w system publicznej opieki zdrowotnej jest w interesie nas wszystkich. Takie rozwiązania funkcjonują już w Europie, przykładem jest Wielka Brytania.
Usługi zdrowotne nie są „zwykłymi” usługami, które można by poddać typowo rynkowej logice podaży i popytu. Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia – zarówno na poziomie podstawowej, jak i specjalistycznej opieki – jest kluczową kwestią z punktu widzenia zdrowia publicznego i indywidualnego. Nie oznacza to jednak, że w sferze ochrony zdrowia nie można prowadzić biznesu – wręcz przeciwnie, a sektor prywatny oferuje swoje usługi na naprawdę wysokim poziomie, zwłaszcza pod względem organizacyjnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potencjał ten wykorzystać także w sektorze publicznym, co z pewnością przyczyniłoby się do rozwiązania szeregu problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu – w perspektywie doświadczeń wielu państw, chociażby Wielkiej Brytanii – wydaje się sięgnięcie po formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak efektywnie z niej skorzystać?
Zdrowie to zadanie publiczne
Ochrona zdrowia jest skomplikowanym systemem, w którym kwestie typowo medyczne krzyżują się z zagadnieniami prawnymi i organizacyjnymi. Zgromadzenie nawet najlepszego sprzętu i infrastruktury to za mało, aby zbudować system ochrony zdrowia. Konieczne jest przede wszystkim wykształcenie personelu medycznego, na co potrzeba sporo czasu, sił i środków. W końcu – w niektórych specjalizacjach lekarskich – od momentu rozpoczęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta