Ukrainie pomagają głównie ludzie młodzi i kobiety
Inwazja Rosji na naszego wschodniego sąsiada uruchomiła błyskawicznie lawinę pomocy i zaangażowała wielu Polaków. Przekazują głównie produkty żywnościowe, higieniczne oraz leki.
– Trzech na czterech Polaków zaangażowało się już w jakąkolwiek formę pomocy humanitarnej. Bez względu na wykształcenie, miejscowość, region kraju, a także na wiek, bo dane we wszystkich przedziałach wiekowych są podobne – mówi Beata Sadowska, dyrektor marketingu i PR agencji badawczej IQS, która przeprowadziła badanie dla „Rzeczpospolitej”. – Widać jednak, że w niesieniu pomocy przodują ludzie młodzi, w przedziale między 18. a 24. rokiem życia. Podkreślenia wymaga fakt, że to kobiety są znacznie bardziej zaangażowane w pomoc niż mężczyźni – dodaje.
Polacy najbardziej licznie angażują się w zakup potrzebnych produktów żywnościowych, medycznych czy higienicznych. Takich zakupów, które mają wspomóc Ukraińców, dokonała już ponad połowa. – Czterech na pięciu zamierza także bojkotować zakup produktów rosyjskich i białoruskich, choć przyznają się, że na tę chwilę nie mają wystarczającej wiedzy odnośnie do pochodzenia produktów. Tych informacji – jak przyznają – będą szukać w mediach – mówi Beata Sadowska.
Leki i wyposażenie
Skala pomocy jest trudna do oszacowania, samych internetowych zbiórek założono setki, a do tego prowadzą je wewnętrznie firmy czy organizacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta