Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcje założycielskie – uprawnienie nie dla każdego wspólnika

04 marca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Michał Godlewski

Nowi akcjonariusze nabywający akcje w prostej spółce akcyjnej, w której wcześniej wyemitowano akcje założycielskie, muszą mieć świadomość, że może mieć to znaczący wpływ na siłę ich głosu na walnym zgromadzeniu.

Przepisy o prostej spółce akcyjnej (PSA) wprowadzają możliwość emisji tzw. akcji założycielskich. Jest to szczególny rodzaj akcji uprzywilejowanych. O ile możliwość uprzywilejowania akcji występowała i występuje nadal w „klasycznej” spółce akcyjnej, to możliwość emisji akcji założycielskich pojawiła się wprost dopiero w regulacjach dotyczących PSA. Jak stanowi art. 30026 § 1 Kodeksu spółek handlowych (KSH) z akcji uprzywilejowanych stanowiących akcje założycielskie może wynikać szczególne uprawnienie. Zgodnie z nim każda kolejna emisja nowych akcji nie może naruszać określonego minimalnego stosunku liczby głosów przypadających na te akcje uprzywilejowane do ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje spółki (akcje założycielskie). W przypadku emisji nowych akcji, która mogłaby naruszyć ten stosunek, liczba głosów z akcji założycielskich ulega odpowiedniemu zwiększeniu.

Dla kogo uprawnienia?

Celem akcji założycielskich jest ochrona ich posiadaczy przed rozwodnieniem w przypadku kolejnych emisji akcji. Wbrew temu co sugeruje nazwa tej instytucji, akcje założycielskie nie muszą zostać przyznane tylko osobom, które działały przy zawiązywaniu PSA. Co więcej, pomimo użycia takiej nazwy, ustanowienie akcji założycielskich nie jest ograniczone do etapu tworzenia spółki. Zgodnie z art. 30026 § 3 KSH...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12207

Wydanie: 12207

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament