orzecznictwo
Podejmując rozważania w przedmiocie polskiej jurysdykcji karnoprawnej, należy mieć na względzie chociażby regulacje z art. 5 k.k. o zasadzie terytorialności, art. 6 k.k. odnoszącego się do czasu i miejsca popełnienia czynu zabronionego, art. 109 k.k. normującego zasadę narodowości podmiotowej, art. 110 k.k. co do odpowiedzialności cudzoziemca, art. 111 k.k. w zakresie warunku podwójnej przestępności, art. 112 k.k. wprowadzającego zasadę bezwzględnego stosowania ustawy polskiej czy art. 113 k.k. normującego ściganie przestępstwa na mocy umów międzynarodowych (jak to ujęto w orzecznictwie – zasadę represji wszechświatowej, zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 27 kwietnia 2016 r., II AKa 45/16, LEX nr 2268989).
Zgodnie z art. 5 k.k. i wyrażoną w tym przepisie zasadą terytorialności, polskiej ustawie karnej podlegają wszystkie czyny zabronione popełnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na polskim statku wodnym lub powietrznym, bez względu na obywatelstwo sprawcy lub brak jakiegokolwiek obywatelstwa. Czyn zabroniony uważa się za popełniony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo na polskim statku wodnym lub powietrznym, jeżeli sprawca tam działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdy tam skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić – art. 6 § 2 k.k. Ustawodawca w art. 6 § 2 k.k. przyjął zasadę „wielomiejscowości”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta