Neutralność klimatyczna koniecznym wysiłkiem na rzecz przyszłych pokoleń
Realizacja założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej może być największym wyzwaniem w historii Wspólnoty. Będzie wymagała potężnego wysiłku państw, instytucji, firm, jak i zwykłych obywateli. Nagrodą jest jednak przyszłość kolejnych pokoleń i możliwość życia w zdrowych, bezpiecznych i przyjaznych warunkach, na wyższym poziomie cywilizacyjnym.
Zmiany klimatu i degradacja środowiska naturalnego to jedne z istotniejszych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się współczesna cywilizacja. Rolą i odpowiedzialnością prawodawców i światowych liderów jest natomiast opracowanie, a następnie wdrożenie strategii pozwalających istotnie ograniczyć negatywny wpływ człowieka na otoczenie, jednocześnie nie ograniczając, a nawet stymulując dalszy rozwój gospodarczy i społeczny. Unijną receptą na poradzenie sobie z tym palącym problemem jest Europejski Zielony Ład. Pod tym szyldem kryje się zbiór różnorodnych inicjatyw, które mają pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Celem nadrzędnym tej strategii jest osiągnięcie przez kraje UE pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r. W bliższej perspektywie do 2030 r. Unia Europejska zamierza ograniczyć emisję gazów cieplarnianych netto co najmniej o 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
Co planują liderzy
Realizacja tych ambitnych planów wymaga wdrożenia licznych regulacji oraz długofalowej polityki zorientowanej na transformację energetyczną, a także przewartościowania strategii największych firm. W pierwszej kolejności dotyczy to przede wszystkim dużych graczy, lecz z czasem wymogi zielonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta