Krajowy handel wysyłkowy bez wpływu na limit
Do końca czerwca 2021 r. do limitu sprzedaży od którego zależy zwolnienie podmiotowe, gdy była ona realizowana wysyłkowo w warunkach z art. 2 pkt 23 ustawy o VAT, nie wliczało się wartości sprzedaży wysyłkowej.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która od 2016 r. zajmuje się produkcją i sprzedażą wysyłkową odzieży. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że dochód z prowadzonej działalności od 2016 r. do końca 2019 r. był opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5 proc. W 2020 r. rozliczała się na zasadach ogólnych, a od 1 stycznia 2021 r. ponownie wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wyprodukowaną przez siebie odzież sprzedaje głównie konsumentom polskim, ale zdarzają się też konsumenci zagraniczni, w przypadku których spełniona jest definicja sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.
Kobieta zaznaczyła, że od początku prowadzenia działalności gospodarczej korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT ze względu na niskie obroty, tj. na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT.
Zapytała czy do wartości sprzedaży z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT należy wliczać sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju? Sama uważała jednak, że nie, ale fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zdaniem urzędników na podatniczce ciąży obowiązek wliczenia do wartości sprzedaży z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, wartości sprzedaży wysyłkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta