Zieleń w mieście to nie tylko ozdoba – ma wpływ na jakość powietrza i życia
To właśnie obecność terenów zielonych, dostęp do miejsc rekreacji i wypoczynku mogą być jednym z kluczowych elementów zarówno walki ze zmianami klimatu, jak i poprawy samopoczucia mieszkańców, w tym także uchodźców.
Jaki wpływ na plany zazieleniania miast może mieć nagły napływ uchodźców do Polski wywołany agresją Rosji na Ukrainę. W jaki sposób realizować te cele, które wyznaczaliśmy sobie wcześniej, a więc zapewnić wysoką jakość życia w miastach, odciążając przy tym środowisko przez ograniczanie emisji, zwiększanie powierzchni terenów zielonych, wykorzystanie energii odnawialnej (ładowarki do samochodów), tworzenie stref czystego transportu? W jaki sposób projektować miasta i adaptować je do zmian klimatu? Czy idea miast 15-minutowych jest realna, czy też pozostanie tylko jednym z teoretycznych pomysłów? W jaki sposób zoptymalizować tzw. ostatnią milę?
Eksperci szukali odpowiedzi na te pytania podczas debaty „Nowoczesne zielone miasta” zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” w ramach cyklu „Walka o klimat”.
Zmiana potrzeb
O zmieniających się potrzebach społecznych, a w związku z tym także tych dotyczących miejsca zamieszkania, opowiadała Marta Buzalska, specjalista PR Otodom. Wyjaśniła, że Otodom ma nie tylko przegląd preferencji Polaków dotyczących miejsca zamieszkania i jego otoczenia – dzięki ogłoszeniom zamieszczanym, ale też i wyszukiwanym przez użytkowników serwisu – ale prowadzi także wiele badań, tak aby mieć kompleksowy obraz rynku.
– Sytuacja pandemiczna ogromnie zmieniła sposób, w jaki postrzegamy domy. Zmieniła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta