Zabezpieczenie sądu i pracownika
Zawieszenie w pełnieniu obowiązków asystenta lub urzędnika sądowego
Zawieszenie w pełnieniu obowiązków urzędników lub asystentów sędziów jest szczególnym rozwiązaniem prawnym. Z jednej strony zabezpiecza sądy przed działalnością podejrzanych pracowników, a z drugiej zapewnia tym pracownikom uprawnienia socjalne w czasie postępowania.
Asystenci sędziów oraz urzędnicy sądowi stanowią ważny element wymiaru sprawiedliwości. Ich status określa zasadniczo ustawa – Prawo o ustroju sądów powszechnych (art. 155–156), natomiast w zakresie w niej nieuregulowanym stosuje się przepisy ustawy o pracownikach sądów i prokuratury ( DzU z 2018 r., poz. 577). Wśród przepisów tej ustawy istotny jest art. 12b przewidujący przesłanki zawieszania w pełnieniu obowiązków. Przepis ten stanowi, że do zawieszenia dochodzi, gdy:
∑ przy wszczęciu lub w toku postępowania o częściowe bądź całkowite ubezwłasnowolnienie urzędnika lub osoby odbywającej staż urzędniczy ustanowiono doradcę tymczasowego;
∑ przeciwko urzędnikowi lub osobie odbywającej staż urzędniczy prowadzone jest postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, chyba że stosunek pracy został rozwiązany w trybie art. 52 kodeksu pracy.
W obu tych przypadkach zawieszenie pracownika w pełnieniu obowiązków jest obligatoryjne. Fakultatywnie sąd może zawiesić asystenta lub urzędnika, gdy przeciwko niemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta