Dokumentacja Master File – uwaga na pułapki i niejasności
Pierwszy kwartał 2022 roku pomimo pozornego spokoju, pozostaje okresem wzmożonej aktywności dla doradców podatkowych i prawników realizujących dla swoich klientów obowiązki oraz zadania o charakterze compliance z zakresu cen transferowych.
Do najważniejszych z nich należą przede wszystkim: złożenie powiadomienia CBC, formularza ORD-U, oraz przygotowanie ów dokumentacji grupowej Master File. Na dokonanie wszystkich tych czynności termin minie 31 marca br. – przy założeniu, że rok podatkowy u podatnika pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wokół ostatniego z tych obowiązków pojawiło się w ostatnim czasie sporo wątpliwości i kwestii wymagających wyjaśnienia. W dalszej części artykułu przedstawiamy wskazówki, jakich w odniesieniu do sporządzenia Master File udzielił fiskus oraz zwracamy uwagę na kwestie, o których należy pamiętać realizując ten obowiązek.
Dla kogo dokumentacja
Zgodnie z polskimi przepisami z zakresu cen transferowych, dokumentację Master File muszą posiadać podatnicy (będący podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT i odpowiednio ustawy o PIT) spełniający łącznie 3 warunki. Po pierwsze, muszą wchodzić w skład grup kapitałowych i być objęci konsolidacją w oparciu o metodę pełną lub proporcjonalną. Po drugie, sporządzać skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Wreszcie, skonsolidowane przychody tejże grupy za poprzedni rok obrotowy przekraczać muszą równowartość 200 milionów złotych. Dokumentacja Master File powinna przedstawiać takie elementy jak chociażby: zasady funkcjonowania całej grupy, polityki wewnętrzne stosowane przez jej członków czy rozliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta