Kwestie klimatu w sprawozdaniu finansowym
Zmiany klimatu są obszarem, który budzi coraz większe zainteresowanie i ma coraz większe znaczenie dla interesariuszy – inwestorów, instytucji finansujących, firm ubezpieczeniowych.
Kwestie klimatu i przechodzenie na technologie niskoemisyjne stają się ważnym tematem również dla podmiotów gospodarczych, władz państwowych, organów regulacyjnych. Następuje rewolucja w sposobie postrzegania przez interesariuszy ryzyka związanego z klimatem w sprawozdaniu finansowym jednostki.
Większość informacji związanych z klimatem jest obecnie ujawniana poza sprawozdaniami finansowymi jednostek. W sprawozdaniu z działalności, zgodnie z art. 49 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), należy opisać – o ile jest to istotne dla oceny rozwoju, wyników i sytuacji jednostki – kluczowe niefinansowe wskaźniki efektywności dotyczące zagadnień środowiska naturalnego. Niemniej jednak zbyt ogólne sformułowanie, wraz ze wskazaniem "o ile jest to istotne” powoduje, że niewiele podmiotów pochyla się nad tematami środowiskowymi czy też bardziej kierunkowo – kwestiami klimatycznymi.
Z kolei emitenci, którzy przekraczają wielkości wymienione w art. 49b uor, zobowiązani są przygotować „Oświadczenie na temat informacji niefinansowych”. Jednym z obszarów, dla którego należy wskazać opis stosowanych polityk oraz procedur należytej staranności jest właśnie środowisko naturalne. I na tym lista obowiązków związanych z kwestiami klimatycznymi wynikającymi wprost z przepisów prawa się kończy.
Żadne inne standardy sprawozdawczości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta