Ustawodawca nie zabronił korekt wstecz
Podatnicy mogą dokonywać zmiany stawek amortyzacyjnych z wykazu w dowolnym momencie.
W 2021 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT. Wskazała, że zajmuje się głównie przetwórstwem i konserwowaniem owoców oraz warzyw. Jej rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym (liczy się od 1 czerwca). Spółka tłumaczyła, że posiada składniki majątkowe stanowiące środki trwałe, które amortyzuje. I to właśnie nich dotyczyły jej wątpliwości. Z wniosku wynikało, że ma stratę podatkową do rozliczenia z lat ubiegłych. W 2021 r. podjęła decyzję o obniżeniu stawek amortyzacyjnych dla wybranych środków trwałych do 0,1 proc. począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2018 r. W związku z tym złożyła już korekty zeznań podatkowych CIT-8 za trzy kolejne lata podatkowe.
Podatniczka podkreśliła, że obniżenie stawek amortyzacyjnych, w tym poprzez korektę stosowanych stawek amortyzacyjnych, została zastosowana wyłącznie w odniesieniu do środków trwałych amortyzowanych dla celów podatkowych według tzw. amortyzacji liniowej, tj. z art. 16i ust. 1 w zw. z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. I chciała potwierdzenia, że takie korekty są dopuszczalne.
Odpowiedź fiskusa była na nie. Owszem przyznał, że przepisy nie zabraniają obniżenia stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta