Chcą uderzyć w Rosję efektywnością energetyczną
Dążenie do zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji było dotychczas głównym motorem napędzającym transformację nieruchomości – zasad budowania nowych i modernizacji istniejących. Teraz dochodzi ważny aspekt geopolityczny – ograniczenie uzależnienia Europy od rosyjskich surowców.
„Kryzys energetyczny oraz inwazja Rosji na Ukrainę wymagają pilnych działań na rzecz ograniczenia zależności polskiej gospodarki od importu rosyjskich surowców energetycznych. Zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne zależy w ogromnej mierze od zredukowania potrzeb energetycznych kraju. Olbrzymi i wciąż niewykorzystany potencjał oszczędności energii drzemie w budynkach, które obecnie odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w Polsce. Dlatego apelujemy o postawienie tematu zwiększania efektywności energetycznej budynków w centrum programu polskiej polityki energetycznej zmierzającej do uniezależnienia się od importu surowców energetycznych z Rosji i transformacji gospodarki w kierunku zeroemisyjnym” – z takim apelem do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciła się grupa ponad 20 organizacji, to m.in. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Konfederacja Lewiatan, Narodowa Agencja Poszanowania Energii czy Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Sygnatariusze podkreślili, że oczywistą odpowiedzią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta