Ziemia wolna od jednorazowego plastiku – alternatywy, wielokrotne użycie, odzysk
Powszechnie przyjmuje się, że aby zapobiec najgorszym z przewidywanych skutkom zmian klimatycznych w ciągu następnej dekady, emisja dwutlenku węgla musi spaść o połowę w stosunku do obecnego poziomu. Wraz ze wzrostem populacji i pobudzającym konsumpcję rozwojem klasy średniej wzrasta ilość niewłaściwie zagospodarowanych odpadów. A to stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemów i ludzkości. Do 2030 roku poziom emisji gazów cieplarnianych (GHG) związanych z produkcją towarów, które ostatecznie stają się odpadami komunalnymi, wzrośnie nawet o dwie trzecie, znacznie przewyższając stopień redukcji obecnej emisji.
Zdecydowane i ambitniejsze cele w zakresie recyklingu i redukcji CO2
Aby zrównoważyć szybko rosnące zużycie zasobów, zapobiec powstawaniu nadmiernej ilości odpadów i ograniczyć naszą zależność od zasobów pierwotnych, konieczne są ambitniejsze cele w zakresie recyklingu i redukcji emisji dwutlenku węgla. Recykling jest zasadniczą częścią gospodarki cyrkulacyjnej i istotnym rozwiązaniem, które sprzyja odejściu od obecnego paradygmatu „wyprodukuj – kup – wyrzuć”. Kiedy produkty lub ich elementy składowe osiągają koniec swojego cyklu życia, istnieje ryzyko, że ich potencjalne cenne surowce zostaną trwale utracone, jeśli nie poddamy ich recyklingowi.
Cele w zakresie redukcji emisji przyjęte przez Unię Europejską, a ostatnio także Stany Zjednoczone, są odpowiedzią na palącą potrzebę podjęcia zdecydowanych i pilnych działań, szczególnie w przypadku materiałów wysokoemisyjnych, takich jak tworzywa sztuczne i metal....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta