Liczy się data wszczęcia postępowania, a nie wydania decyzji
Wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do trzech lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne.
∑ Wójt decyzją z 15 lutego 2019 r. podzielił nieruchomość naszej spółki na działki (podział był koniecznością by kapitałowo wzmocnić spółkę ze sprzedaży kilku działek). Z początkiem marca br. dostaliśmy decyzję wójta o opłacie adiacenckiej ok. 20 tys. zł naliczoną z tytułu wzrostu wartości właśnie po ww. podziale (wszczęto postępowanie w styczniu br.). Wartość mogła faktycznie wzrosnąć ale czy jest to legalne skoro minęły trzy lata od podziału?
Z podanego stanu faktycznego wynika, że zostały wydane przez wójta dwie decyzje administracyjne, w pewnym czasokresie, tj.:
∑ decyzja w sprawie podziału nieruchomości na mniejsze działki oraz
∑ decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej.
Na uwagę zasługuje fakt, że od 15 lutego 2019 r. – okres 3-letni (o którym mowa w pytaniu) minął z dniem 15 lutego 2022 r. Ta informacja jest istotna z punktu widzenia naliczenia opłaty adiacenckiej.
Punktem wyjścia w ocenie prawnej będą w tym zakresie stosowne regulacje prawne ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługuje art. 98a ww....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta