Dobra energia tylko ze źródeł odnawialnych
Już niemal co czwarta terawatogodzina wyprodukowana w Polsce pochodzi z tzw. zielonej energii, przede wszystkim z wiatru. A Polacy chcą, byśmy odchodzili od „brudnej” energetyki wytwarzanej z węgla i paliw kopalnych na rzecz przyjaznej środowisku.
Wykorzystanie paliw kopalnych jest głównym źródłem gazów cieplarnianych w atmosferze i przyczyną ogrzewania się Ziemi, a także ważnym motywem konfliktów międzynarodowych. Jeżeli nie zatrzymamy wzrostu średniej temperatury na poziomie 2 st. C, zmiany klimatyczne spowodują napięcia i konflikty związane z dostarczaniem wody. Miliony ludzi będą zmuszone do migracji z powodu susz lub podniesienia się poziomu morza – mówi Mikołaj Troczyński, starszy specjalista ds. odnawialnych źródeł energii w WWF Polska.
Dodaje, że możemy tego uniknąć, jeśli większość państw zrezygnuje z paliw kopalnych, zastępując je lokalnymi źródłami energii odnawialnej opartymi na energii wiatru i słońca. Z ropy i gazu możemy zrezygnować – z wody nie.
Wyeliminować rosyjski węgiel
Polacy zużywają coraz więcej energii elektrycznej. Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło o 5,36 proc. w skali roku i wyniosło 174,4 TWh w 2021 r. Tylko w grudniu 2021 roku krajowe zużycie wzrosło o 6,12 proc. rok do roku, do 16,23 TWh.
Produkcja energii elektrycznej ogółem wzrosła o 13,97 proc. rok do roku, do 173,58 TWh, w okresie styczeń–grudzień 2021 roku – podały też PSE na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta