Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hołodomor Putina. Klęska głodu w sąsiedztwie Unii Europejskiej?

22 kwietnia 2022 | Opinie | Janusz Lewandowski
Ukraina to światowy lider w eksporcie oleju słonecznikowego (50 proc. rynku), nr 4 w zakresie kukurydzy i jęczmienia oraz nr 5 w eksporcie pszenicy. Zboża i produkty rolne przynoszą połowę dochodów dewizowych kraju (21–27 mld dol. rocznie)
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Ukraina to światowy lider w eksporcie oleju słonecznikowego (50 proc. rynku), nr 4 w zakresie kukurydzy i jęczmienia oraz nr 5 w eksporcie pszenicy. Zboża i produkty rolne przynoszą połowę dochodów dewizowych kraju (21–27 mld dol. rocznie)

materiał partnera: grupa EPL w Parlamencie Europejskim Niszczenie przez Putina zasobów Ukrainy, która jest zbożowym spichlerzem świata, szykuje klęskę głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W 90 lat po zbrodni Hołomodoru Stalina wydłuża to listę tragicznych skutków wojny rozpętanej przez Putina.

Pośród doniesień z frontu zbrodniczej wojny poraża wiadomość, że Rosja niszczy magazyny żywności i infrastrukturę rolną w Ukrainie. Dzieje się to w 90 lat po wielkiej klęsce głodu, słusznie uznanej za ludobójstwo. W roku 2022 niszczenie zasobów kraju, który jest zbożowym spichlerzem świata, szykuje klęskę głodu w rejonie Afryki i Bliskiego Wschodu. Byłoby to echo zbrodni komunizmu z lat 30., wydłużające listę współczesnych zbrodni Putina.

Hołodomor Stalina

Tragicznym następstwem komunizmu była klęska głodu na żyznych glebach Ukrainy w latach 1932–1933. Była to zemsta za opór ludności wiejskiej wobec kolektywizacji rolnictwa. Z użyciem wojska i drastycznych represji wymuszano obowiązkowe dostawy. W rezultacie zabrakło żywności, a ofiary głodu liczy się w milionach (w tym tysiące Polaków). Nie ma żadnych wątpliwości, że była to zawiniona zbrodnia, nawet jeśli nie była świadomie zaplanowana.

Pamięć o ofiarach Hołodomoru żyje w Ukrainie. W XXI wieku sąd niepodległej Ukrainy uznał przywódców ZSRR za winnych zbrodni ludobójstwa. Polska jest wśród krajów, które uznały Wielki Głód za ludobójstwo. 23 października 2008 roku Parlament Europejski uznał w swej rezolucji, że Wielki Głód był zbrodnią przeciw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12248

Wydanie: 12248

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament