Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wdrożenie dyrektywy drugiej szansy – możliwy kierunek zmian

22 kwietnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Karolina Ochońska Magdalena Pyzik-Waląg

Wprowadzenie regulacji ustawowej zakreślającej czas, na który zostaje przyznana ochrona dłużnikowi stanowi tylko jeden z elementów niezbędnych do wdrożenia postanowień dyrektywy o restrukturyzacji i upadłości. Drugim jest zapewnienie zastosowania regulacji w praktyce. Do uchwalenia polskich regulacji pozostało niewiele czasu.

Do 17 lipca 2022 roku polski ustawodawca ma obowiązek wdrożyć większość przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości), określaną jako dyrektywa drugiej szansy. Wpisuje się ona w politykę dotyczącą nowego podejścia do niewypłacalności polegającą na ratowaniu przedsiębiorstw. Celem tej dyrektywy jest zmniejszenie przeszkód w swobodzie przedsiębiorczości i swobodnym przepływie kapitału, wynikających z różnic w przepisach i procedurach państw członkowskich UE dotyczących niewypłacalności.

Szczegółowym założeniem przyjętym przez prawodawcę unijnego jest dążenie do tego, aby rentowne przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mieli dostęp do skutecznych krajowych ram restrukturyzacji zapobiegawczej. Ponadto w akcie prawnym wskazano na potrzebę zapewnienia uczciwym niewypłacalnym lub nadmiernie zadłużonym przedsiębiorcom możliwości skorzystania z całkowitego umorzenia długów. Niezbędna jest również poprawa skuteczności postępowań dotyczących niewypłacalności i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12248

Wydanie: 12248

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament