Popyt na mieszkania będzie niższy, ale presja na wzrost cen rośnie
Deweloperzy mają za sobą siedem tłustych lat i nie są zmuszeni do schodzenia z marż – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl.
Znamy reakcję rynku mieszkaniowego na rosnące stopy i rosyjską napaść na Ukrainę: w I kwartale 2022 r. sprzedaż lokali przez deweloperów skurczyła się o 24 proc. rok do roku – przy bardzo wysokiej bazie – i 11 proc. kwartał do kwartału. Wstępne dane firmy JLL z sześciu głównych aglomeracji zapowiadają spadki rzędu odpowiednio 50 i 30 proc. To nieco łagodniejsza reakcja niż na pandemię – spadki wyniosły wtedy odpowiednio 63 i 54 proc. Po pandemii rynek szybko odbił, a jakie są przewidywania na kolejne kwartały 2022 r.?
Musimy pamiętać, że deweloperzy giełdowi to elita, która radzi sobie najlepiej i którą nie do końca można porównywać z całą resztą stawki. Według naszych szacunków, Big Data Rynekpierwotny.pl, obejmujących osiem miast, sprzedaż skurczyła się o 39 proc. rok do roku, a w marcu o 47,5 proc. Możemy już zatem mówić o zdecydowanym załamaniu sprzedaży w I kwartale. I nie ma się co temu dziwić: znaczny wzrost stóp procentowych spowodował, że zakupy z udziałem kredytu mocno spadły. Pamiętajmy, że w normalnych czasach dwie trzecie lokali nabywcy kupują na kredyt, a jedną trzecią za gotówkę. Te proporcje mogą się teraz odwrócić....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta