Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej sprzedawać czy raczej poczekać?

12 maja 2022 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Jeśli posiadamy akcje spółek giełdowych nerwowe ruchy nie są dobrym pomysłem na nasze inwestycje
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Jeśli posiadamy akcje spółek giełdowych nerwowe ruchy nie są dobrym pomysłem na nasze inwestycje

WIG stracił w tym roku już ponad 20 proc., ale niektóre indeksy sektorowe warszawskiej giełdy zostały znacznie bardziej poturbowane przez korektę.

T egoroczna przecena na warszawskiej giełdzie rozkręciła się na dobre, szczególnie mocno dając się we znaki niektórym branżom. Sprawdzamy, czy koniec spadków reprezentujących je spółek jest już blisko i czy jest szansa na zmianę nastawienia inwestorów.

Wypadli z łask

Akcje banków to jedno z największych tegorocznych rozczarowań. WIG-banki zanurkował o ponad 30 proc., będąc głównym ciężarem dla indeksów.

Negatywne nastawienie inwestorów wynika z pogorszenia wynikowych perspektyw i planów wprowadzenia niekorzystnych regulacji. – Mimo podwyżek stóp procentowych przez RPP, czyli korzystnego czynnika dla wyników banków, szczyt wycen przypadł na początek cyklu podwyżek stóp. Stało się tak wraz z rosnącymi obawami o sytuację gospodarczą w Polsce oraz obawami o rządowe regulacje dotyczące kredytów hipotecznych. To ostatnie, przynajmniej na razie, nie zmaterializowało się w takiej formie jak na Węgrzech (zamrożenie stopy referencyjnej), ale nie jest wykluczone, że dalsze mocne podwyższanie stóp przez RPP doprowadzi do rządowych programów wsparcia dla kredytobiorców, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament