Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Także wyjazd służbowy na małą odległość to delegacja

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Na kwalifikację wyjazdu jako podróży służbowej nie ma wpływu to, jak daleko pracownik ma się udać. Ważne, że uda się poza miejscowość, w której zwykle wykonuje swoje obowiązki.

∑ Pracownik pracuje w małej miejscowości (na jej obszarze jest oznaczone jego stałe miejsce pracy – praca biurowa). Kilka razy w miesiącu będzie jeździł do klientów do sąsiedniego dużego miasta, po uprzednim ustaleniu spotkania przez klienta z kierownictwem działu, w którym pracuje. Jest to odległość dosłownie kilku kilometrów. Czy przy takich wyjazdach przysługują mu świadczenia w oparciu o przepisy o podróżach służbowych? Czy ewentualnie możemy zmienić miejsce pracy na obszar obejmujący też to sąsiednie miasto? – pyta czytelniczka.

Takie wyjazdy spełniają kryteria uznania za podróże służbowe. W praktyce rozliczenie kosztów będzie się zapewne sprowadzać jedynie do kosztów przejazdów, ewentualnie ryczałtu na jazdy lokalne. Ze względu na odległość prawdopodobny czas trwania wyjazdu nie da prawa do diety. Nie będą również przysługiwać świadczenia noclegowe. Ewentualnie – chociaż z pytania można wywnioskować, że nie będziemy mieli z tym do czynienia – zwrot innych wydatków niezbędnych do wykonania zadania służbowego.

Pracownik wykonuje pracę biurową i tylko sporadycznie będzie wyjeżdżał do kontrahentów. Określenie miejsca pracy jako obszaru nie powinno mieć tu zatem miejsca.

Trzy cechy

Podróż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament