Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyberprzestępcy atakują

12 maja 2022 | Kraj | Grażyna Zawadka
Oszuści internetowi z roku na rok są coraz aktywniejsi w Polsce
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Oszuści internetowi z roku na rok są coraz aktywniejsi w Polsce

O blisko 200 proc. więcej prób wyłudzeń danych w sieci i rekordy dotyczące oszustw komputerowych. Hakerzy wykorzystują nawyki i słabości internautów.

Zespół CERT Polska działający w ramach NASK, który monitoruje sieć i reaguje na pojawiające się w niej zagrożenia, opublikował raport za ubiegły rok o „Krajobrazie bezpieczeństwa polskiego internetu”. Wnioski? Cyberprzestępcy są aktywni jak nigdy dotąd. Częściej atakują, by wyłudzić dane i są bardziej przebiegli.

W minionym roku CERT Polska zarejestrował blisko 30 tys. incydentów bezpieczeństwa – to dwukrotnie więcej niż w 2020 r. Z tego trzy czwarte to phishing, co też oznacza blisko 200-proc. wzrost takich zdarzeń.

– Z roku na rok widać, że cyberprzestępcy są coraz bardziej aktywni. Stale udoskonalają znane sposoby oszustw i sięgają po metody, które podnoszą ich skuteczność – przyznaje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Lawina oszustw

Phishing, czyli próby wyłudzenia danych, np. loginu i hasła do poczty, strony banku, portalu społecznościowego czy innej usługi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament