Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pensja za czas zwolnienia z obowiązków liczona jak za urlop

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Bogdan Majkowski

Zwalniając pracownika ze świadczenia zadań w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi mu wypłacać wynagrodzenie obliczone na zasadach pensji za czas wypoczynku.

∑ Pracownica otrzymała trzymiesięczne wypowiedzenie, przy czym została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy w tym okresie. Jak ustalić przysługujące jej wynagrodzenie, jeżeli otrzymuje stałą pensję zasadniczą oraz premię kwartalną w wysokości od 10 do 40 proc. poborów zasadniczych? – pyta czytelnik.

Wynagrodzenie to należy ustalić według zasad obowiązujących przy liczeniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Jak za dni wypoczynku

Pracodawca skorzystał z możliwości przewidzianej w art. 362 kodeksu pracy. Przepis ten wyjaśnia, że w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za ten czas podwładny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament