Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłku po ustaniu zatrudnienia pozbawi inny tytuł do ubezpieczeń

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka

Przesłanką odmowy prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia jest samo posiadanie innego tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma natomiast znaczenia, czy z tego drugiego tytułu były uzyskiwane dochody oraz czy w jego ramach praca była faktycznie świadczona.

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 27 kwietnia 2022 r. (VIII Ua 4/22).

Na mocy wyroku sądu pracy umowa zlecenia zawarta z ubezpieczonym została uznana za stosunek pracy. W okresie ustalonym jako czas trwania stosunku pracy wnioskodawca uległ wypadkowi. Był hospitalizowany i otrzymał trzymiesięczne zwolnienie lekarskie. Przez 10 tygodni chodził w gipsie, a następnie korzystał z rehabilitacji. Finalnie wnioskodawca był niezdolny do wykonywania pracy przez 182 dni okresu zasiłkowego i trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.

Wypadek przy pracy miał miejsce 4 października 2014 r., tj. w okresie trwania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (stosunku pracy). Zatrudnienie zakończyło się 4 października 2014 r., a po tym dniu ubezpieczony nadal był niezdolny do pracy. Jednak 29 stycznia 2015 r. zawarł on umowę zlecenie na okres do 31 grudnia 2015 r.

Poprzez odpowiednie stosowanie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej w związku z art. 7 ustawy wypadkowej należy przyjąć, iż prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, chyba że osoba zainteresowana kontynuuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament