Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownicy sprzedanej upadłej firmy zostaną bez ochrony

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Michał Tutaj

Nabycie upadającego przedsiębiorstwa nie zawsze oznacza przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę. Nie ma on wtedy obowiązku gwarancji zachowania dotychczasowych warunków zatrudnienia.

Taki wniosek płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 kwietnia 2022 r. o sygn. C‑237/20.

Warto zaznaczyć, że Trybunał nie po raz pierwszy zajmuje się tematyką sytuacji pracowników przy sprzedaży upadającego przedsiębiorstwa, czyli tzw. pre-pack. Istotny był zwłaszcza wyrok sprzed pięciu lat (C‑126/16), który odbił się szerokim echem i miał wpływ na kształt przepisów prawa upadłościowego w Polsce.

W czym problem

W orzeczeniu C-237/20 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się sprawą niderlandzkiej grupy kapitałowej działającej w branży handlu hurtowego rybami i owocami morza. Działalność ta uległa jednak zakończeniu z uwagi na ponoszone straty oraz ze względu na to, że niektóre spółki z grupy zostały obłożone grzywną za uczestniczenie w kartelu.

Wobec ciężkiej sytuacji w grupie, banki odmówiły jej finansowania, przez co rozpoczęto postępowanie dotyczące upadłości spółek z grupy i potencjalnego pre-packu. Wyłoniony i zatwierdzony przez sąd nabywca upadłego przedsiębiorstwa, zgodnie z zawartą umową, przejął większość pracowników, ale objął ich mniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament