Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca nie może biernie przyglądać się mobbingowi

12 maja 2022 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Następcze działania pracodawcy, podejmowane po stwierdzeniu zachowań współpracowników o charakterze mobbingowym, które nie przyniosły realnych efektów, nie zwolnią go z odpowiedzialności za te zachowania, jeśli nie podejmował żadnych działań zapobiegawczych.

Sprawa, w której pracodawca nieprawidłowo reagował na mobbingowe działania współpracowników, dotyczyła pracownicy świadczącej pracę w teatrze na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku rzemieślnika teatralnego malarza. Do jej głównych obowiązków należało wykonywanie powierzonych elementów dekoracyjnych i ich montaż. W początkowym okresie jej relacje ze współpracownikami układały się dobrze, z czasem jednak uległy pogorszeniu. Często zdarzały się zaczepki, wyśmiewanie i żarty z niej. Przed odejściem z pracy te zdarzenia miały miejsce regularnie. Początkowo zachowania pracowników malarni miały charakter prześmiewczy, ale później przeszły w agresję. Dopuszczali się oni działań mobbingowych wobec pracownicy niszcząc jej jedzenie czy rekwizyty do pracy, ale też wyśmiewali jej wykształcenie. Ponadto sąd ustalił, że pracownica była molestowana przez dotykanie i poklepywanie po pośladkach, choć nie wyrażała na to zgody.

Nieskuteczne interwencje

Działania mobbingowe trwały przez dwa lata i nie zostały przerwane nawet po interwencjach przełożonych. Przeprowadzili oni rozmowy z pracownikami, ale nie odniosły one skutku. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie przeprowadził też audytor wewnętrzny.

W późniejszym okresie pracownica o kłopotach w pracy informowała także Państwową Inspekcję Pracy oraz Ministerstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament