Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może zrobić rząd, by oszczędzanie się opłacało

12 maja 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska i premier Mateusz Morawiecki pracują nad tzw. pakietem oszczędnościowym
autor zdjęcia: PAP/Marcin Obara
źródło: Rzeczpospolita
Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska i premier Mateusz Morawiecki pracują nad tzw. pakietem oszczędnościowym

Premier Mateusz Morawiecki chce zadbać, by lokaty i inwestycje Polaków przynosiły większe zyski. Pierwsza propozycja to nowy typ obligacji detalicznych i presja na banki, by podnosiły odsetki.

– Rząd ma oferować klientom detalicznym skarbowe papiery wartościowe na atrakcyjnych warunkach – przekonywał w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że resort finansów wdraża już nowy typ obligacji opartych na stopie referencyjnej NBP.

Poniżej inflacji

Szczegóły mają być znane do końca maja, by nowa oferta mogła być dostępna od czerwca, ale premier już ujawnił, że oprocentowanie rocznych papierów będzie odpowiadać stopie referencyjnej, która obecnie wynosi 5,25 proc., a dwuletnie mają być oferowane z dodatkową marżą.

To niewątpliwie ciekawe rozwiązanie. Obecnie w ofercie Skarbu Państwa znajdują się obligacje detaliczne indeksowane inflacją, ale dopiero od drugiego roku oszczędzania. W pierwszym roku oprocentowania jest stałe i stosunkowo niskie, co oznacza, że kupujący dużo traci (wobec obecnej inflacji) w pierwszym okresie swojej inwestycji, a jeśli wycofa środki wcześniej, to obiecanej indeksacji w ogóle nie doczeka.

Z drugiej strony trzeba zauważyć, że stopa referencyjna – jako punkt odniesienia w nowej ofercie SP – jest znacznie niższa niż inflacja, co wskazuje, że nawet rząd jest bardzo ostrożny, by udostępniać Polakom takie instrumenty, które w pełni kompensowałyby wzrost kosztów życia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12264

Wydanie: 12264

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament