Wartość inwestycji w tym roku może być porównywalna z ubiegłoroczną
Inwestorzy obeznani z Polską chcą dalej powiększać portfele, nowi gracze czekają z decyzjami – mówi Thomas Devonshire-Griffin, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.
Czy rosyjska agresja na Ukrainę mocno wpłynęła na postrzeganie Polski jako miejsca inwestowania w nieruchomości?
I połowa 2022 r. obfitowała w spektakularne transakcje, w tym największe transakcje biurowe w Warszawie jak i miastach regionalnych. Co więcej, liczba projektów w przygotowaniu świadczy o tym, że II połowa roku będzie również bardzo intensywna.
O obecnej sytuacji na polskim rynku inwestycji w nieruchomości nie można oczywiście mówić w oderwaniu od rosyjskiego ataku na Ukrainę i jego skutków zarówno dla regionalnej, jak i globalnej gospodarki. Akt agresji spowodował bezprecedensową skalę sankcji nałożonych na Rosję. Bezpośrednim skutkiem konfliktu jest przerwanie łańcuchów dostaw, masowa migracja uchodźców uciekających przed wojną oraz wzrost inflacji napędzany przez rosnące koszty surowców energetycznych.
Obecna niepewność niewątpliwie wydłuży procesy decyzyjne, a rosnące koszty finansowania wpłyną na stopy kapitalizacji w większości sektorów nieruchomości. Niemniej nastawienie większości inwestorów, którzy są już w Polsce i rozumieją rynek, nie zmieniło się – chcą oni powiększać swój portfel inwestycyjny. Podejście „wait and see” (czekaj i obserwuj – red.) widzimy zwłaszcza wśród podmiotów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta