Możliwość złożenia czynnego żalu ma być poważnie ograniczona
Skutkiem zaproponowanych przez ministra sprawiedliwości rozwiązań będzie m.in. powstawaniem odpowiedzialności karnoskarbowej przed powstaniem samej odpowiedzialności podatkowej przed ostateczną decyzją podatkową.
adwokat, Buszan Orłowski Przybylski Lewandowski Adwokaci Radcowie Prawni
Planowana przez ministra sprawiedliwości nowelizacja kodeksu karnego skarbowego (projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw – nr z wykazu UD357 – z 9 marca 2022 r.). Według uzasadnienia projektu jest podyktowana dążeniem do uszczelniania systemu podatkowego, zwiększeniem odpowiedzialności posiłkowej w zakresie zapłaty należności podatkowej.
Ograniczenie prawa podatnika
Minister w swym projekcie przewiduje między innymi ograniczenie prawa podatnika do korzystania z czynnego żalu. Z godnie z projektem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego zostanie uznane za bezskuteczne, jeżeli dojdzie do jego złożenia po rozpoczęciu przez organ czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony. Tym samym ustawodawca zastąpił termin „organ ścigania” niedookreślonym rzeczownikiem „organu”, co w sposób oczywisty ogranicza prawo do korzystania z instytucji samozawiadomienia.
Rozszerzenie zakresu odpowiedzialności
Minister w swoim projekcie zmierza przede wszystkim do rozszerzenia zakresu odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta