Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chęć ugody nie może być fikcją i służyć tylko przedłużeniu procesu

29 lipca 2022 | Prawo i podatki | Adriana Wydziałkiewicz

Obecnie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej już nie przerywa biegu terminu przedawnienia, a jedynie go zawiesza, na czas trwania postępowania pojednawczego, bez względu na to, ile razy w danej sprawie jest składany.

Adwokat, Andersen w Polsce

30 czerwca 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „ustawa”) w zakresie dotyczącym nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego (dalej jako: „k.c.”) i kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako „k.p.c.”). Jedna z dwóch najważniejszy zmian dotyczy zawezwania do próby ugodowej, które dotychczas najczęściej przerywało bieg terminu przedawnienia roszczeń, od momentu zaś rozpoczęcia obowiązywania zmian wprowadzonych ustawą, powoduje jedynie jego zawieszenie na czas trwania postępowania pojednawczego.

Krótka geneza

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywał się m.in. przez każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.). Na podstawie powyższego zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie, dominowało stanowisko, że wniosek o zawezwanie do próby ugodowej należy do grupy czynności (obok m.in. złożenia pozwu, złożenia wniosku o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu państwa obcego czy też zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowych) przerywających bieg terminu przedawnienia (tak: m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12330

Wydanie: 12330

Spis treści

Monitor Biznesu (1) + Komunikaty (3)

Zamów abonament