Firmy muszą pamiętać o zakazach
W związku z agresją Rosji na naszego wschodniego sąsiada przedsiębiorcy powinni przeprowadzić wewnętrzny audyt, aby właściwie ocenić, czy ich działalność nie naruszy wprowadzonych sankcji.
radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes
W reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę z poparciem Białorusi dla tej wojny, na poziomie Unii Europejskiej, przyjęto jak na razie sześć pakietów sankcji. Szykowany jest kolejny – siódmy.
Ostatni pakiet, przyjęty 3 czerwca 2022 r., obejmuje: zakaz importu ropy naftowej i rafinowanych produktów ropopochodnych z Rosji z nielicznymi wyjątkami, wykluczenie kolejnych trzech rosyjskich banków i jednego białoruskiego z systemu SWIFT oraz zawieszenie działalności w UE trzech kolejnych rosyjskich nadawców państwowych. Nałożono również sankcje na kolejne 65 osób i 18 podmiotów (szczegóły na www.consilium.europa.eu).
Obowiązujące sankcje w wymiarze gospodarczym polegają na ograniczeniach i zakazach relacji biznesowych i uczestnictwa w obrocie gospodarczym z „podmiotami rosyjskimi i białoruskimi”.
Zastosowane sankcje można podzielić na następujące rodzaje:
∑ sankcje finansowe (m.in. zamrożenie funduszy, zakaz udostępniania funduszy);
∑ sankcje gospodarcze (m.in. ograniczenia w imporcie lub eksporcie określonych towarów i usług);
∑ sankcje dotyczące ruchu osobowego, w tym indywidualnie ukierunkowane (m.in. zakaz wjazdu na określone terytorium);
∑ sankcje dyplomatyczne (zerwanie stosunków dyplomatycznych);
∑ restrykcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta