Regulacja sztucznej inteligencji – co czeka przedsiębiorców?
Wiarygodność sztucznej inteligencji jest warunkiem wstępnym jej upowszechnienia. W zależności od poziomu ryzyka wyróżnia się systemy SI ryzyka niedopuszczalnego, wysokiego, ograniczonego i minimalnego.
adwokat, Kancelaria Prawna Krzysztof Rożko i Wspólnicy
Wykorzystanie systemów sztucznej inteligencji stanowi jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za dynamicznie postępujące w ostatnich latach przemiany w życiu społecznym oraz gospodarczym. Rozwiązania algorytmiczne posiadające cechy sztucznej inteligencji (SI) pozwalają na: usprawnienie procesów dokonywania skomplikowanych prognoz, zwiększenie efektywności procesów, optymalizację kosztów, personalizację świadczonych usług. To wszystko umożliwia osiągnięcie korzyści w różnych obszarach istotnych dla funkcjonowania społeczeństw.
Co jest charakterystyczne dla modelu gospodarki opartej na wiedzy, coraz powszechniej algorytmy stosowane są w celu zwiększenia efektywności procesów realizowanych przez podmioty gospodarcze. Przykładowo, systemy oparte na sztucznej inteligencji pozwalają na usprawnienie procesów rekrutacyjnych, wspierają ocenę zdolności kredytowej, wspomagają ocenę ryzyka szkody, czy umożliwiają prowadzenie spersonalizowanych kampanii reklamowych.
Z drugiej strony ze stosowaniem rozwiązań bazujących na SI wiąże się szereg ryzyk, wśród których najczęściej wymienia się: brak przejrzystości podejmowania decyzji (problem tzw. black box), dyskryminacja, ingerencja w prawo do prywatności czy wykorzystanie w celach przestępczych. Niepewność co do rozwoju systemów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta